Tym razem wyraźnie

Wed, 05/21/2014 - 10:40

Do księgarń trafił niedawno nowy tom wierszy Janusza Szubera, zatytułowany „Tym razem wyraźnie”, przygotowany i wydany bardzo starannie w krakowskim Wydawnictwie Literackim. „Wiersze Janusza Szubera czerpią z tradycji największych mistrzów: Miłosza, Herberta, Szymborskiej, wnosząc zarazem nową jakość (…). Pełne mądrości, błyskotliwe, powabne – dotykają istoty bytu i scalają nasze więzi ze światem zewnętrznym” - odnotowano na okładce za recenzją z „World Literature Today” i trudno o lepszą rekomendację.
Tomik czyta się jak dobrą powieść, od pierwszej do ostatniej stronicy. To wielka sztuka i miara kunsztu – zwabić czytelnika, kazać mu się zanurzyć w poetyckim świecie i prowadzić, z wiersza na wiersz, do finału, który i tak, uczciwie rzecz ujmując, musimy sobie dopowiedzieć na własną odpowiedzialność. Bo nowy tom Janusza Szubera, choć zaczyna się od rekonstrukcji dziecięcych „Lekcji poezji” pod czujnym okiem matki, choć odkrywa przed nami radosną fascynację malarstwem i grafiką Leszka Rózgi, choć zawiera momenty mocno ironiczne, żeby nie powiedzieć – humorystyczne, jako całość jest wypowiedzią serio. O czym? O tym, co najważniejsze. O najczarniejszych intuicjach, których doświadczamy, budząc się czasem w środku nocy, z dreszczem, i odrzucamy od siebie szybko, bo przerażenie, jakie budzą, odebrałoby chęć do życia. I tylko dobry poeta ma odwagę się z nimi mierzyć.
„Tym razem wyraźnie” jest opowieścią o czasie nie tylko minionym i uobecnionym za sprawą poetyckiego warsztatu. Częściej, niż w dotychczasowej twórczości Janusza Szubera, przeglądamy się w „teraz” i obraz, niestety, przypomina o podstępie krzywego zwierciadła, bywa groteskowy, ale i przerażający.
Książkę bez trudu można wyłuskać wzrokiem z witryny księgarskiej – uwagę zwraca okładka z odrealnionym pastelowym pejzażem, któremu przygląda się zagadkowe amimiczne monstrum: sprowadzony na ziemię demiurg czy, może, usiłujący wycinkowi krajobrazu przypisać znaczenie wędrowiec. Ta okładka to „Elizjum” Leszka Rózgi, doskonale skomponowana z zawartością tomu. Całość trzeba wziąć do ręki, posmakować z bliska.
Wydawnictwo Literackie wspólnie z Muzeum Historycznym organizują w Sanoku promocję tomu „Tym razem wyraźnie” w czwartek 5 czerwca o godz. 18.00 w sali (Rotundowej) sanockiego zamku. Będzie okazja, by odbyć lekcję poezji z Januszem Szuberem

(msw)